انواع نژاد گوسفندان افغانستان شیری و گوشتی

  1. سون شیپ
  2. وبلاگ
  3. انواع نژاد گوسفندان افغانستان شیری و گوشتی

گوسفندان افغانستان نیز همچون نژاد های دام ایرانی در انواع و تیپ های مختلفی وجود دارند. بدون شک هر منطقه ای با داشتن اقلیم و شرایط محیطی مختلف و سایر عوامل تاثیر گذار، دارای نژاد های خاصی از جانداران می باشد، و این موضوع تنها منحصر به گوسفند نمی باشد. گوسفند نژاد افغانی با داشتن خصوصیات و ویژگی های مختلف در انواع مختلفی وجود دارند. گوسفندان شیری، گوشتی، پشمی یا تلفیقی از هر دو دسته در میان دام های کشور افغانستان دیده می شود. که در ادامه به بررسی دقیق تر این موارد می پردازیم.

انواع گوسفندان افغانی

در کشور ایران انواع دام ها با ویژگی های مختلف را می توان مشاهده کرد. وجود حدود 30 نژاد دام ایرانی باعث شده است تا این کشور به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده ها و محل های پرورش دام سبک در خاورمیانه شناخته شود. در مقایسه کشور افغانستان نیز با داشتن شرایط اقلیمی مشابه ایران در برخی مناطق و همچنین وجود شغل دامداری به صورت گسترده در این کشور، نژاد های مختلفی از گوسفندان را در خود جای داده است. تاریخچه اهلی کردن دام در افغانستان به حدود 9 هزار سال پیش بر می گردد.

خرید دام نژاد افغانی

پرورش دام زنده افغانی در راستای تامین نیاز های اولیه کشور در زمینه تولید لبنیات و در ادامه تامین گوشت قرمز صورت می گیرد. در مناطق زیادی از این کشور افراد مشغول به دامداری هستند. دام های کشور افغانستان از نظر کیفیتی بسیار مورد توجه هستند و نژاد های معروفی را شامل می شوند. با توجه به شرایط جنگ زده این کشور و نبود زیر ساخت های لازم برای صادرات، در حال حاضر امکان صادرات انواع دام وجود ندارد. در مواردی قاچاق دام به کشور های همسایه همچون پاکستان و … صورت می گیرد.

گوسفندان دنبه دار افغانستان

برای تعریف انواع دام افغانی می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد، که در ادامه به معرفی و بررسی هر دو دسته می پردازیم. گوسفندان دنبه دار که بخش بزرگ دام های این کشور را شامل می شوند جزو گوسفندان برتر و اصیل در این کشور می باشند. با توجه به اینکه این دسته با شرایط موجود در این کشور بیشتر سازگاری دارند، بنابراین می توانند بازدهی مناسب و بهتری نسبت به سایر دام ها داشته باشند. توجه داشته باشید که اکثر دامداران در این کشور نسبت به نگهداری از این نژاد ها مشغول هستند.

  • دام بلوچی
  • نژاد قره قل
  • گوسفند گدیک
  • دام نژاد غلجای
  • گوسفند هزارگی
  • دام قندهاری

توجه داشته باشید که برخی از نژاد های نامبرده در ایران نیز وجود دارند و در مناطق مختلف از جمله مناطق همجوار مرز افغانستان نگهداری می شوند. نژاد هایی همچون قره قل علاوه بر ایران و افغانستان در سایر کشور های همسایه نیز پرورش داده می شوند.

گوسفندان بدون دنبه افغانی

دسته دیگری از دام های افغانی وجود دارند که با نام گوسفندان بدون دنبه شناخته می شوند و در این دسته بندی قرار می گیرند. این گوسفندان جمعیت کمتری نسبت به دسته دنبه دار، دارند. اما در هر صورت در مناطق زیادی از این کشور به خصوص مناطق هم مرز با ایران نگهداری می شوند. از جمله این نژاد ها می توان به دام ترکی و دام عربی که در داخل کشور نیز نگهداری می شوند اشاره نمود. البته گوسفندان بی دنبه در این کشور محدود به این دو نژاد نیستند و انواع مختلفی دارند اما معروف ترین و پر جمعیت ترین نژاد ها این موارد هستند.

بره نژاد افغانستان

پرورش دام در افغانستان

وجود چراگاه های وسیع و گسترده در این کشور باعث شده است که امکان دامپروری در بیشتر مناطق برای افراد وجود داشته باشد. پوشش گیاهی وسیع در حدود 47 درصد از کل مساحت باعث شده است تا دامداران برای پرورش انواع دام متحمل هزینه های سنگین نشوند. به طوری که امکان تغذیه دام در 9 ماه از سال در چراگاه ها فراهم می باشد و دامدار تنها برای 3 ماه مجبور به نگهداری از دام در مکان سرپوشیده و ارائه جیره غذایی در این مدت می باشد.

میش و قوچ افغانستان

قوچ افغانستان با توجه به اینکه از نژاد های معروف و پر بازده می باشد، بسیار معروف می باشد. قیمت میش افغانی از نژاد های برتر گوسفندی نیز برای نگهداری در این کشور بسیار مناسب می باشد. خرید قوچ و میش و پرورش آنها در راستای درآمد زایی در این کشور می تواند بسیار مناسب و سود آور باشد. نگهداری از گوسفندان می تواند در جهت تولید شیر، بره زایی، افزایش وزن گوسفند زنده برای فروش با سود بیشتر و … باشد. در این کشور جمعیت زیادی مشغول به پرورش دام و شغل دامپروری می باشند.

قیمت گوسفندان افغانی چقدر است

قیمت گوسفندان اصیل افغانستان بر اساس وزن، نژاد و نرخ روزی که برای آنها در نظر گرفته می شود، تعیین می شود. این نوع گوسفندان تنها در برخی از شهر های هم مرز با این کشور وجود دارند و قیمت گذاری آنها نیز می تواند بر اساس نوع نیاز به کشتار و پروار بندی و … متغیر باشد. اصولا قیمت این نوع دام نیز بر اساس قیمت اعلام شده برای دام های نژاد ایرانی محاسبه می شود.

خرید دام نژاد افغانستان

خرید گوسفند افغانی برای کشور های همسایه می تواند مورد توجه قرار بگیرد. نژاد های مشترکی در ایران و افغانستان وجود دارند که می توان از نمونه ها یداخلی استفاده کرد. همچنین وجود تنوع در نژاد های داخلی و برنامه هایی همچون اصلاح نژاد و … سبب شده است تا دامداران ایرانی نسبت به خرید دام از افغانستان تمایلی نداشته باشند. حجم زیادی از گوسفندان ایرانی از طریق مرز ها به افغانستان و سایر کشور های همسایه قاچاق می شوند.

وزن گوسفندان افغانی چند کیلوگرم است

مقدار وزن هر دامی متاثر از عوامل مختلفی می باشد. دام های این کشور نیز بسته به نوع نژاد و همچنین عواملی همچون جیره غذایی، محیط نگهداری، ابتلا به بیماری و … می توانند وزن های مختلفی داشته باشند. با توجه به اینکه نژاد هایی در این کشور وجود دارند که در داخل نیز می توان آنها را مشاهده نمود بنابراین می توان متوسط وزن گوسفند افغانی را نزدیک به دام های ایرانی دانست.

گوسفندان افغانستان به عنوان برترین نژاد های موجود در منطقه شناخته می شوند. تشابه و تفاوت در بین انواع نژاد های ایرانی و افغانی وجود دارد که در مقالات آینده به بررسی این موارد نیز می پردازیم. جهت خرید گوسفند زنده در تهران و کرج با قیمت مناسب و خدمات قصابی و حمل و نقل رایگان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
قیمت بوقلمون زنده محلی در تهران
نوشتهٔ بعدی
گوسفند رومانف Romanov ، خصوصیات و قیمت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

شماره تماس مرکز عرضه

جهت خرید گوسفند می توانید از هر ناحیه ای که هستید با ما تماس بگیرید.