مقایسه گوسفند شال و گوسفند افشاری، کدام نژاد بهتر است؟

  1. سون شیپ
  2. وبلاگ
  3. مقایسه گوسفند شال و گوسفند افشاری، کدام نژاد بهتر است؟
مقایسه گوسفند افشار با شال

گوسفند نژاد شال بهتر است یا افشار ؟ با توجه به اینکه نژاد های مختلفی از گوسفندان در ایران وجود دارد که در برخی موارد خصوصیات نزدیک و مشابهی به هم دارند، افراد ممکن است برای خرید گوسفند زنده از این نژاد ها دچار شک و تردید شوند. در این بین یکی از دو راهی هایی که در هنگام خرید دام، خریداران در مقابل آن هستند، انتخاب دام نژاد افشاری یا شال است. در همین رابطه در این بخش قصد داریم تا با مقایسه این دو نوع دام، اطلاعات کاملی خدمت شما عزیزان ارائه دهیم تا بتوانید انتخابی درست و متناسب با شرایط و هدف خود از خرید آنها داشته باشید.

گوسفند نژاد افشاری بهتره یا گوسفند شال

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که هر دو نژاد نامبرده در دسته بهترین گوسفندان ایرانی هستند که می توانند در زمینه های مختلف بازدهی و سوددهی فوق العاده ای داشته باشند. بازدهی این دو نژاد از جنبه های مختلف به قدری زیاد می باشد که بسیاری از کشور های مختلف از جمله کشور های حاشیه خلیج فارس و همسایگان غربی و شرقی ایران، تمایل زیادی به خرید این دو دام دارند. در راستای بازدهی بیشتر در جهت پرورش و حتی کشتار، در سال های اخیر طرح ها و پروژه های مختلفی برای اصلاح ژن در جهت تولید گوشت و شیر بیشتر در کنار چند قلوزایی برای این دو نژاد در نظر گرفته شده است.

گوسفند افشاری

قبل از اینکه به مقایسه و بررسی ویژگی های دو نژاد بپردازیم بهتر است معرفی مختصری از هر دو نژاد را مورد بررسی قرار دهیم. گوسفندان افشاری که در انواع مختلف و واریته های متنوع همچون قزل افشار، آق افشار، قمر، قاشقا و … وجود دارند، از جمله پر جمعیت ترین نژاد هایی می باشند که در سطح گسترده ای از استان های ایران نگهداری می شوند. همانطور که طبق نامگذاری های واریته های مختلف مشخص است، این دام در بیشتر استان هایی مستقر است که آذری زبان هستند. از این رو می توان دام افشاری را در مناطق زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و مناطق دیگری همچون برخی از شهر های کردستان و … مشاهده نمود.

قزل افشار بهتر است یا شال

سرعت رشد بالا، بالا بودن وزن گوسفند افشاری، سلامت دام در هنگام تولد و مقاوم بودن در شرایط سخت و در برابر انواع بیماری ها، درصد باروری بالا و تولید مثل چند قلوزا و … از جمله خصوصیات برتری است که سبب شده است تا این نژاد در میان انبوه نژاد های ایرانی به عنوان یکی از بهترین ها شناخته شود. پشم با کیفیت و شیر با خواص درمانی زیاد نیز در کنار این ویژگی ها سبب شده است تا به عنوان دامی صد درصد سود آور در نزد دامداران شناخته شود.

گوسفند شال

گوسفندان شال از نظر ویژگی و خصوصیات بسیار نزدیک به دام افشاری هستند و این نژاد نیز با داشتن ویژگی های عالی یکی از پر جمعیت ترین نژاد هایی است که در سطح کشور پرورش داده می شود. دام شال همواره به دلیل سود آوری زیاد در زمینه های مختلف، جزو پر طرفدار ترین دام های ایرانی برای پرورش و حتی کشتار بوده است. بر خلاف دام افشاری قادر به زیست در مناطق سرد و کوهستانی نیستند و در مناطقی با آب و هوای تقریبا متعادل و نزدیک به گرم می توانند بازدهی بهتری داشته باشند. منطقه بوئین زهرا و مناطق اطراف و نزدیک به این حوزه را می توان زیست بوم اصلی این نوع دام در نظر داشت.

مقایسه گوسفندان شال و افشاری

برای انتخاب اینکه کدام یک از این دو نژاد را انتخاب کنید، باید گفت که در ابتدا باید قصد شما از خرید دام زنده مشخص باشد. در صورتی که برای ذبح و کشتار می خواهید نسبت به خرید اقدام کنید می توانید با توجه به ویژگی هایی که در ادامه ارائه می گردد، یکی از این دو نوع را انتخاب کنید. در صورتی که برای پروار بندی و یا تولید بره قصد خرید را دارید، بهتر است با دقت در ویژگی های هر دو نوع دام و مقایسه این ویژگی ها با شرایط خود، نسبت به خرید تصمیم بگیرید. در ادامه به بررسی تفاوت گوسفند شال با افشاری و نقاط شباهت نیز می پردازیم.

تفاوت از نظر رنگ و خصوصیات ظاهری

رنگ غالب در نژاد افشار که در اکثر گوسفندان به صورت مشترک است، قهوه ای متمایل به قرمز یکدست می باشد. در مواردی این رنگ بندی از بازه قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و متمایل به سیاه وجود دارد. رنگ بره های شال در هنگام تولد خاکستری متمایل به سیاه می باشد که با افزایش سن این رنگ به خاکستری روشن تغییر پیدا می کند . این نوع دام دارای لکه ای سفید رنگ در قسمت سر و صورت خود می باشد که مشخصه مناسبی برای تشخیص نژاد آن می باشد. قوچ و میش در هر دو نژاد فاقد شاخ می باشند و تنها در مواردی نادر، قوچ ها دارای نیم شاخ کوچکی هستند.

گوسفند نژاد شال یا قزل افشار

وزن و گوشت دهی در هنگام کشتار

هر دو نژاد در دسته گوسفندان نسبتا سنگین وزن قرار دارند و در میان نژاد های مختلفی که در ایران وجود دارند به عنوان گوسفندان سنگین وزن که می توانند وزن بالایی به خود بگیرند، شناخته می شوند. هر دو جنس در صورت مهیا بودن شرایط و در دسترس بودن علوفه و موارد بهداشتی و درمانی مناسب و … می توانند در بازه زمانی کوتاهی رشد خوبی داشته باشند. بازدهی لاشه گوسفندی در هر دو جنس افشار و شال بالا می باشد به طوری که این مقدار برای هر دو نژاد در حدود 60 درصد از وزن به صورت زنده می باشد.

متوسط وزن گوسفند زنده افشاری در هنگام بلوغ برای جنس نر در حدود 70 الی 75 کیلوگرم می باشد که این مقدار برای پنج ساله دوم زندگی ممکن است تا 100 کیلوگرم نیز افزایش داشته باشد. وزن میش افشاری بالغ نیز در حدود 65 الی 70 کیلو گرم می باشد. وزن میش شال بالغ به صورت متوسط حدود 65 الی 69 کیلوگرم و برای قوچ نیز بین 70 الی 75 کیلوگرم می باشد. بنابراین می توان گفت که از نظر استعداد وزن گیری می توانند در شرایط مناسب، رشد سریع و مشابهی داشته باشند.

قیمت گذاری نژاد شال و افشار

قیمت گوسفند زنده همانطور که می دانید بر اساس وزن آن صورت می گیرد، البته این برای مواردی است که دام برای کشتار در نظر گرفته می شود. که در این صورت با توجه به مشابهت کیفیت گوشت و وزن هر دو جنس، افراد توجه خاصی به نوع نژاد ندارند. چرا که هر دو دام از بهترین های بازدهی گوشت و کیفیت گوشت هستند. قیمت گذاری برای خرید و پرورش می تواند علاه بر وزن کشی بر اساس مظنه بازار نیز صورت گیرد. به طوری که افراد برای هر جفت گوسفند مقدار خاصی در نظر داشته باشند. که در این صورت بنا به منطقه و علاقه خریدار به هر نژاد و میزان تمایل برای خرید، می تواند قیمت های مختلفی برای هر نژادی در نظر گرفته شود.

گوسفند افشاری بهتر است یا شال

مقایسه زیست بوم نژاد افشار با شال

در رابطه با مقایسه گوسفند شال و گوسفند افشاری باید گفت که از نظر زیست بوم نیز این دو نژاد دارای شرایط متنوعی هستند. به طوری که دام افشاری در شرایط سرد و کوهستانی دارای بازدهی و رشد بهتری است. و دام شال نیز در مناطقی همچون بوئین زهرا که دارای آب و هوای متعادل و رو به گرم است، می تواند بازدهی بهتری برای دامدار داشته باشد. بنابراین می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خود، نسبت به خرید هر کدام از این نژاد های عالی تصمیم بگیرید.

بره زایی

تفاوت عمده میان این دو نژاد را می توان قدرت باروری آنها دانست. قدرت باروری برای تک قلوزایی در هر دو نژاد تقریبا مشابه و یک مقدار است. اما افرادی که به دنبال خرید دامی هستند که بتواند با دو قلو زایی تعداد بره های بیشتری به آنها تحویل دهد، تا از شر خرید بره زنده در هر فصل برای پروار بندی خلاص شوند، می توانند نسبت به خرید نژاد شال اقدام کنند. میزان درصد دو قلوزایی در گوسفنده شال در حدود 40 درصد و برای دام افشاری نیز در حدود 10 درصد می باشد.

در این بخش تفاوت گوسفند شال و افشاری، به صورت کامل از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت تا عزیزانی که قصد خرید دام به هدف کشتار و یا پرورش و پروار بندی را دارند، بتوانند با آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به خرید هر یک از این نژاد ها اقدام کنند. جهت خرید گوسفند زنده در تهران برای کشتار از هر نژادی اعم از شال و افشاری می توانید با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
قیمت دام زنده شهرداری با ذبح بهداشتی و رایگان
نوشتهٔ بعدی
گاو نژاد سمینتال گوشتی – شیری در ایران همراه با خصوصیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

شماره تماس مرکز عرضه

جهت خرید گوسفند می توانید از هر ناحیه ای که هستید با ما تماس بگیرید.