گاو نژاد سمینتال گوشتی – شیری در ایران همراه با خصوصیات

 1. سون شیپ
 2. وبلاگ
 3. گاو نژاد سمینتال گوشتی – شیری در ایران همراه با خصوصیات
گاو سیمنتال گوشتی و شیری

گاو نژاد سمینتال یکی از معروف ترین نژاد هایی می باشد که به دلیل داشتن ویژگی های متنوع و منحصر بفرد در نقاط مختلف جهان پرورش داده می شود. به صورت کلی می توان گفت که در دسته بندی انواع گاو های پر بازده که سود خوبی برای پرورش دهندگان و دامداران به ارمغان می آورند، در رتبه اول قرار دارد. سودآوری گاو سیمنتال به حدی است که نمونه های مختلفی از این دام را می توان در استان ها و شهر های ایران مشاهده نمود. در ادامه راجع به این دام پر بازده اطلاعات بیشتری ارائه می دهیم.

توجه داشته باشید که مجموعه سون شیپ در زمینه خرید و فروش گوساله سمینتال فعالیتی ندارد. این مقاله تنها با هدف افزایش سطح آگاهی دامداران و علاقمندان به این عرصه می باشد.

در صورتی که میخواهید اقدام به خرید گاو سیمینتال / سیمنتال کنید می توانید با استفاده از مقاله ای که پیش روی شماست، اطلاعات لازم را درباره این نژاد گوشتی و شیری بدست بیاورید.

گاو سیمینتال گوشتی

گاو سمینتال اصل

گاو ها در نژاد های مختلف در سراسر جهان وجود دارند و دامداران هر منطقه ای بنا به وجود انواع نژاد ها نسبت به پرورش آنها اقدام می کنند. برای مثال انواع گاو های ایرانی وجود دارند که در نقاط مختلف از اقلیم های ایران نگهداری می شوند. اما در این میان برخی از نژاد ها وجود دارند که دارای شهرت جهانی هستند و وجود برخی ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفرد در آنها سبب شده است تا در مناطق مختلفی پرورش داده شوند تا دامداران بتوانند از مزایا و سود حاصل از پرورش این دام ها بهره ببرند. گاو سمینتال یکی از این نژاد ها می باشد.

گاو نژاد سمینتال اصل بعد از نژاد هلشتاین در رتبه دوم از نظر بازدهی و ویژگی های عالی قرار دارد. این دام دو منظوره برای تولید گوشت و همچنین تولید شیر مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر نژاد هایی که در ایران نگهداری می شوند تنها در یک دسته بندی گوشتی یا شیری قرار می گیرند، اما این نژاد در زمینه تولید گوشت در بازه زمانی کوتاه و تولید شیر به مقدار زیاد به صورت روزانه بسیار استعداد دارد. در کنار این موارد، هزینه کمتر نگهداری از این نژاد نسبت به سایر نژاد ها و مقاوم بودن در برابر انواع بیماری های دامی و سازگاری با انواع اقلیم از جمله خصوصیات برتر این دام می باشد.

سمینتال در ایران

این نژاد را می توان در کشور های مختلفی مشاهده کرد. از جمله کشور هایی که نسبت به واردات این نوع دام و تولید گوساله هایی با این نژاد در جهت افزایش جمعیت این دام اقدام نموده است، می توان به ایران اشاره کرد. در استان ها و نقاط مختلف ایران می توان گاو سیمنتال را مشاهده کرد. دامداران می توانند با حداقل هزینه ای که برای پرورش این دام صرف می کنند، بیشترین بازدهی را از تولید شیر و همچنین افزایش وزن این دام در صورت ذبح و یا فروش بگیرند. این دام توانایی زیست در مناطق مختلف و حتی با جیره غذایی کمتر نسبت به سایر نژاد ها را دارد.

گوساله سیمنتال

قیمت گاو سمینتال

همانطور که می دانید قیمت گوساله زنده و قیمت گاو زنده بر اساس وزن و سایر عواملی که در خرید و فروش تاثیر گذار هستند، اعلام می شود. در همین رابطه برای این نژاد خاص نیز قیمت گذاری بر اساس فاکتور هایی نظیر وزن، سن، چند بار زایش، میزان تولید شیر، سلامت و … تعیین می گردد. این دام با توجه به خصوصیاتی که دارد مسلما دارای قیمت بیشتری نسبت به سایر نژاد ها می باشد. دام های این نژاد با توجه به استعداد بالایی که در وزن گیری دارند، دارای وزن بالایی هستند و از این نظر با توجه به مقدار وزن بالا و داشتن خصوصیات ویژه با قیمت های بالایی نسبت به سایر گاو ها خرید و فروش می شوند.

قیمت گوساله نر سمینتال

گوساله نر نژاد سمینتال یکی از محبوب ترین انواع دام ها برای پرورش و همچنین کشتار می باشد. گوساله های نر به دو هدف خریداری می شوند. دامداران در جهت پرورش این دام برای بالغ شدن و استفاده از آن در تولید مثل استفاده می کنند که در این صورت باید تمامی موارد بهداشتی و نظارتی که مانع از بروز مشکل شود را در نظر داشته باشند. از سوی دیگر برخی از افراد در جهت استفاده از گوشت و کشتار نسبت به خرید این نوع دام اقدام می کنند، چرا که دارای وزن بیشتر نسبت به جنس ماده و در نتیجه بازدهی لاشه گوشت بیشتر خواهد بود.

خاستگاه و نام های دیگر

جستجوی کلماتی همچون گاو سمینتال آلمانی و … سبب شده است تا این تصور در ذهن عموم افراد به وجود بیاید که خاستگاه اصلی این دام کشور آلمان می باشد. اما باید گفت که زیست بوم اصلی این نژاد کشور سوئیس می باشد. از این کشور به مقاصد زیادی صادر شده و هم اکنون این نژاد در بسیاری از کشور ها وجود دارد. این دام در کشور هایی همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا با نام های دیگری نیز شناخته می شود. در فرانسه با نام پای روژه دوله، پیزاتا روزا در ایتالیا و در کشور آلمان نیز با نام فیک فیه یا همان گاو خالدار شناخته می شود.

گوساله سیمینتال نر

تلقیح مصنوعی اسپرم سمینتال

با توجه به اینکه هم اکنون جمعیت زیادی از این نژاد در کشور وجود دارد، بنابراین می توان با استفاده از روش هایی نظیر تلقیح مصنوعی، گوساله های خوبی از این نژاد تولید نمود. هم اکنون مراکز مختلفی وجود دارند که به صورت سالانه چندین هزار دز اسپرم از این نژاد برای تلقیح مصنوعی تولید می کنند. عزیزانی که قصد دارند تا با استفاده از روش تلقیح مصنوعی، گوساله سمینتال داشته باشند می توانند با خرید اسپرم و همچنین مشورت با دامپزشک نسبت به انجام این کار اقدام کنند.

هزینه نگهداری گوساله سمینتال

گاو به دلیل داشتن جثه بزرگ و معده بزرگ چند قسمتی بدون شک به مواد غذایی بیشتری نسبت به سایر دام ها همچون گوسفند و بز و … احتیاج دارد. هزینه های نگهداری گاو و گوساله سمینتال همواره برای دامدار بالا می باشد. اما باید گفت که با توجه به ژن خاص این نژاد، برای تولید شیر و افزایش وزن نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد و می تواند با رژیم معمولی و مواد غذایی مناسب هم وزن بالایی به خود بگیرد و هم تولید شیر روزانه قابل قبولی داشته باشد. بنابراین هزینه نگهداری گاو سمینتال نسبت به سایر نژاد ها بالاتر نیست.

میزان شیردهی

شیر این دام یکی زا با کیفیت ترین و پر خاصیت ترین انواع شیر ها می باشد که علاوه بر مصرف مستقیم برای تولید لبنیات دیگر نظیر ماست و پنیر و ..و مورد استفاده قرار می گیرد. درصد چربی شیر این نژاد در حدود 4 می باشد که از این نظر بسیار عالی می باشد و قابل استفاده برای مصارف مختلف می باشد. میزان تولید شیر در طول دوره شیردهی 4082 کیلوگرم می باشد که این مقدار در مقایسه با نژادی معمولی بسیار بالا و مناسب است.

قیمت گوساله و گاو نژاد سمینتال

خصوصیات ظاهری

درشت جثه بودن این دام نسبت به سایر نژاد ها اولین مشخصه برای تشخیص آن است. قوی بودن دست ها و ماهیچه بندی ران و پشت از جمله خصوصیات های این دام می باشد. لگن پهن و پستان های استاندارد و مناسب برای شیردهی به میزان بالا در کنار داشتن شاخ هایی با اندازه مناسب را می توان از جمله شاخصه های دیگر شناخت این دام در نظر داشت . رنگ بندی نیز می توان رنگ های سفید و صورتی با لکه های قرمز را برای این دام در نظر گرفت.

وزن گاو سمینتال

این نژاد جزو سنگین وزن ترین دام هایی می باشند که می توانند میزان گوشت بالایی نیز داشته باشند. پهن بودن استخوان بندی در قسمت هایی از بدن در کنار استعداد زیاد در زمینه وزن گیری و … سبب شده است تا وزن بالایی برای این دام همواره در نظر گرفته شود. وزن گاو نر سمینتال بالغ در حدود 1043 تا 1179 کیلوگرم و وزن گاو ماده سمینتال بالغ در حدود 658 تا 816 کیلوگرم می باشد.

گاو نژاد سمینتال اصل

مزایای پرورش این نژاد

 • توانایی زیست و رشد در شرایط مختلف آب و هوایی
 • سازگار با اقلیم های متنوع ایران
 • خلق و خوی آرام
 • ماندگاری و بازدهی بالای پانزده سال
 • دو منظوره بودن در جهت سودزایی شیری و گوشتی
 • مقاوم در برابر انواع بیماری ها همچون ورم پستان، بیماری های گوارشی و درد مفاصل
 • قدرت باروری بالا
 • پروار بندی با هزینه کمتر
 • رشد سم بسیار پایین و مقاوم بودن بافت سم
 • مقاوم در برابر اسیدوز گاوی
 • گوساله دهی بیشتر
 • پروتئین شیر بیشتر نسبت به سایر نژاد ها
 • و …

گاو نژاد سمینتال یکی از بهترین نژاد های گاوی در سراسر جهان می باشد که می توان گفت در بسیاری از کشور های جهان پرورش داده می شود. هم اکنون طرح های تحقیقاتی زیادی در جهت بازدهی بیشتر این نژاد در دست بررسی است تا بتوان سود بیشتری از نگهداری این دام کسب کرد. جهت خرید گاو و گوساله زنده کشتاری در تهران و کرج با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
مقایسه گوسفند شال و گوسفند افشاری، کدام نژاد بهتر است؟
نوشتهٔ بعدی
قیمت بوقلمون زنده محلی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

شماره تماس مرکز عرضه

جهت خرید گوسفند می توانید از هر ناحیه ای که هستید با ما تماس بگیرید.