بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا (ایرانی و خارجی)

  1. سون شیپ
  2. وبلاگ
  3. بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا (ایرانی و خارجی)
گوسفندان چند قلوزا

شناخت نژاد گوسفند ژن دار یکی از مواردی است که شاید برای شما هم جالب باشد. بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران را می توان چندین مورد دانست که بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی های متعدد، در لیست بهترین ها قرار می گیرند. در بین نژاد های ایرانی نمونه قابل مقایسه با نژاد های معروف خارجی وجود ندارد، چرا که نژاد های خارجی در برخی موارد توانایی زایش بالای 3 بره در هر بار زایمان را دارند. اما به صورت کلی در میان نژاد های ایرانی نیز می توان گوسفندان دو قلوزا و چند قلوزایی را مشاهده کرد که توانایی تولید چندین بره در هر بار زایش را داشته باشند. در این بخش به معرفی این دام ها و همچنین بررسی قیمت گوسفندان چند قلوزا می پردازیم.

گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان

با توجه به قیمت گوسفند زنده و از سوی دیگر هزینه های بالای نگهداری از انواع دام، همواره دامداران به دنبال این موضوع بوده اند که بتوانند دام هایی در اختیار داشته باشند که توانایی زایش چندین بره در هر بار تولید مثل را داشته باشند. تصور کنید فردی 20 راس گوسفند دارد که تمامی آنها از نژاد های تک قلوزا باشند، از سوی دیگر نیز فردی دارای 20 راس گوسفند چند قلوزا باشد. هر دو برای تغذیه، نگهداری، هزینه دارو ها و … مقدار مشخص و برابری هزینه صرف می کنند. اما در نهایت یکی 20 بره در صورت زایش تمامی گوسفندان خواهد داشت، و دامدار دیگر نیز حداقل در صورت دو قلوزایی نیز تعداد 40 بره خواهد داشت.

خرید دام چند قلوزا

هدف از پرورش دام برای دامداران سود آوری می باشد. با توجه به اینکه دام هایی که توانایی چند قلوزایی دارند می توانند در هر بار زایش چندین بره متولد کنند. بنابراین نگهداری و پرورش این موارد می تواند سود بیشتری را برای دامدار به ارمغان بیاورد. تمایل دامداران به خرید گوسفند چند قلوزا در سالیان اخیر بسیار افزایش داشته است، چرا که می توانند سود و بازدهی بیشتری برای دامدار داشته باشند.

قیمت گوسفندان چند قلوزا

عزیزانی که قصد خرید نژاد چند قلوزا دارند باید از قیمت گوسفندان چند قلوزا در ایران و همچنین سایر نژادهای خارجی نیز مطلع باشند. این نوع گوسفندان برای کشتار و ذبح در نظر گرفته نمی شوند و تنها در مواردی که دامداران چاره ای جز ذبح نداشته باشند، اقدام به کشتار آن می کنند. همانطور که میدانید بیماری های مختلف دامی وجود دارند که گریبان گیر این نوع گوسفندان نیز خواهد شد، بنابراین در مواردی دامدار برای جلوگیری از تلف شدن دام اقدام به ذبح آن می کند. اما به صورت کلی این نژاد ها برای کشتار در نظر گرفته نمی شوند و تنها برای تولید بره زنده به کار گرفته می شوند.

قیمت گوسفند چند قلوزا در مقایسه با سایر نژاد ها رقمی متفاوت است. چرا که این نوع گوسفندان دارای برتری های زیادی نسبت به سایر نژاد ها هستند که سبب افزایش قیمت آنها شده است. با توجه به اینکه نوع دام ها می توانند در هر بار زایش به اندازه چندین گوسفند بازدهی داشته باشند، بنابراین قیمت روز گوسفندان چند قلوزا بیشتر از سایر نژاد ها می باشد.

انواع نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران

نژاد های مختلفی از گوسفندان در ایران وجود دارد که هر کدام با داشتن ویژگی ها و خصوصیات متعددی در دسته های مختلفی قرار دارند. در میان 29 نژاد دام زنده ایران که در نقاط مختلف وجود دارند، برخی از دام ها خاصیت دو قلوزایی و چند قلو زایی دارند. بهترین نژاد گوسفند چند قلوزا در ایران شامل تهران، مازندران، اصفهان، یزد، مشهد، اراک، قم، تبریز، شیراز و … منحصر به منطقه و شهر خاصی نیستند، بلکه در نقاط مختلف وجود دارند. البته تغییر اقلیم برای این دام ها می تواند بر میزان بازدهی آنها تاثیر گذار باشد، اما به صورت کلی انواع نژاد ها با اقلیم ها و زیست بوم های مختلف وجود دارند که می توانند چند قلوزا باشند.

گوسفند ایرانی چند قلوزا

گوسفند شال

گوسفند زنده شال چند قلوزا را به عنوان یکی از بهترین دام های چند قلوزای ایرانی می توان در نظر داشت. این نژاد با داشتن خصوصیات منحصر بفرد و ویژه ای که دارد همواره از نظر بره زایی و تولید گوشت مورد توجه دامداران بوده است. البته دو قلوزایی برای این دام بیشتر مورد توجه است و در موارد کمی شاهد چند قلوزایی در این نژاد بوده ایم. این دام اکثرا در مناطق گرم و خشک و در شهر هایی نظیر بوئین زهرا قزوین نگهداری و پرورش داده می شود. درصد دو قلو زایی در دام شال بالای 40 درصد می باشد که همین مورد سبب شده است که برای پرورش مورد انتخاب دامداران واقع شود.

گوسفند افشاری

دام افشاری را می توان جزو معروف ترین نژاد های ایرانی دانست که به منظور های مختلف نگهداری می شود. این نژاد از دسته دام های گوشتی می باشد که می تواند گوشت مناسبی نیز داشته باشد. متوسط وزن گوسفند زنده افشاری در حدود 50 الی 60 کیلوگرم می باشد که علاوه بر بازدهی گوشتی مناسب، امکان بره زایی به صورت دو قلو را نیز به این دام داده است. این دام با توجه به اینکه بازدهی فوق العاده ای دارد توسط دامداران در بسیاری از مناطق پرورش داده می شود، که از جمله این مناطق می توان به استان های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، زنجان، اردبیل و … اشاره کرد.

در رابطه با قیمت گوسفندان چند قلوزا نژادهای برتر ایرانی و خارجی می توانید از طریق مراکز فروش این موارد جزئیات مربوط به آن را دریافت کنید.

یکی از نکات مهم که باید بدانید مربوط به فلاشینگ یا به اصطلاح چند قلوزا کردن گوسفند می باشد. در ایران و حتی در کل دنیا دامدارن با استفاده از روش فلاشینگ با طی کردن بازه زمانی مشخص کاری می کنند که گوسفندان دو قلوزا و حتی سه قلوزا شوند.

گوسفندان خارجی چند قلوزا

تعداد گوسفند چند قلوزای خارجی به نسبت نژاد چند قلوزای ایرانی که چنین خاصیتی داشته باشند، بیشتر هستند. گوسفندان ایرانی بیشتر در زمینه دو قلوزایی مورد توجه هستند و در موارد نادری چند قلو می زایند. این در حالیست که دام های خارجی با ژنتیک خاص وجود دارند که توانایی زایش چندین بره را در هر بار دارند. این نژاد ها با نام بهترین گوسفند های چند قلوزا در جهان شناخته می شوند، که برای بهره مندی تمامی دامداران از آنها، به نقاط مختلف نیز و حتی ایران نیز صادر شده اند. در ادامه به معرفی چند نمونه می پردازیم.

لازم است بدانید که منظور از نژاد خارجی مربوط به کلیه کشورها می شود. بنابراین ممکن است مواردی که در ادامه اشاره می کنیم هر کدام برای کشور خاصی باشد.

قیمت گوسفند چند قلو زا

گوسفند سافولک

این نوع دام در زمینه های مختلف بسیار با استعداد است به گونه ای که می تواند از نظر گوشتی، پشمی، شیری برای دامدار بسیار پر بازده باشد. این دام می تواند به تنهایی بازدهی چند دام را داشته باشد. از نظر بره زایی نیز بسیار مورد توجه می باشد و می تواند در مواردی که جفت گیری درست و اصولی داشته باشند دو قلو و حتی چند قلوزایی داشته باشد. گوسفند چند قلوزا سافولک می تواند بره هایی سالم با ژنتیک خاص و ناب تولید نماید و از نظر صرفه اقتصادی بسیار مفید باشد.

گوسفند رومانف چند قلوزا

گوسفند چند قلوزا رومانوف را می توان معروف ترین نژاد در این زمینه دانست که دارای شهرت جهانی می باشد. این دام بنا به داشتن خاصیت بره زایی در هر بار زایش به تعداد بالا، هم اکنون در بسیاری از کشور های جهان از جمله ایران نیز پرورش داده می شود. توانایی بره زایی تا 9 راس در هر بار زایش در روسیه، بره زایی یکباره 7 راس در آمریکا و … از جمله نمونه هایی است که برای این دام به ثبت رسیده است.

رومانوف یکی از بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا می باشد که اولین بار در کشور روسیه شناخته شد. در مقاله مربوط به همین مورد که در بخش وبلاگ قرار دادیم می توانید اطلاعات بیشتری از آن بدست بیاورید. همچنین قیمت بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا بالا بوده و هر ممکن است بسیاری از دامداران قادر به تهیه آن نباشند. در همچین مواقعی می توان از لقاح مصنوعی استفاده کرد.

خرید گوسفنده چند قلوزا

دامداران بسیاری وجود دارند که در جهت افزایش سریع گله خود نسبت به خرید گوسفند رومانف اقدام می کنند. این دام بره های سالم در تعداد بالا را می تواند زایش کند. قابل توجه است که رکورد 14 بره در دو زایش پیاپی نیز رکوردی است که این دام ثبت کرده است. این نژاد در مقایسه با تمامی نژاد های جهان و گوسفندان ایرانی دارای برتری بسیاری می باشد.

بهترین گوسفندان ژن دار

در این بخش برترین گوسفندان چند قلوزا خدمت شما عزیزان معرفی گردید، لازم به ذکر است که برخی همین گوسفندان را با نام بهترین گوسفندان ژن دار ایران و جهان می شناسند. برخی از افراد وجود دارند که شاهد دو سه مرتبه زایش دو قلو برای یک دام بوده اند و نسبت به فروش گوسفند ژن دار اقدام می کنند و دام مورد نظر را با این عنوان می فروشند، لازم به ذکر است که دو سه مرتبه زایش دو قلو مبنی بر ژن دار بودن نیست. خرید و فروش این نژاد ها باید بر اساس داشتن اطلاعات و مدارک کافی صورت گیرد تا هیچ کدام از طرفین معامله متضرر نشوند.

مراکز خرید گوسفنده چند قلوزا

با توجه به میزان تقاضای بالا برای خرید گوسفند چند قلوزا، مراکز مختلفی برای این منظور در نظر گرفته شده است که به صورت مطمئن نسبت به فروش چنین گوسفندانی می کنند. توجه داشته باشید که جهت خرید باید از شخصی با داشتن اطلاعات کامل در این زمینه و مراکز معتبر خرید و فروش کمک بگیرید. در بسیاری از کانال های تلگرام خرید و فروش گوسفند چند قلوزا، معاملاتی در این زمینه انجام می شود، اما بهتر است تا به صورت حضوری و با مراجعه به مراکز معتبر، خرید خود را انجام دهید.

معرفی بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان همراه با قیمت خرید و فروش آن در این بخش خدمت شما عزیزان صورت گرفت. مجموعه گوسفند فروشی سون شیپ در زمینه فروش این نژاد ها هیچ گونه فعالیتی ندارد و تنها دام کشتار توسط این مرکز ارائه می گردد. این مقاله صرفا برای اطلاع رسانی می باشد تا با نمونه های ایرانی و خارجی این گوسفندان آشنا باشید.

نوشتهٔ پیشین
گوسفند رومانف Romanov ، خصوصیات و قیمت در ایران
نوشتهٔ بعدی
آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و خارجی در جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

شماره تماس مرکز عرضه

جهت خرید گوسفند می توانید از هر ناحیه ای که هستید با ما تماس بگیرید.