گوسفند نژاد فراهانی یکی دیگر از بهترین گوسفندان ایرانی می باشد که دارای خصوصیات ظاهری و بدنی بسیار متفاوتی می باشد. این نوع گوسفند بیشتر در نواحی مرکزی ایران پرورش و نگهداری می شود، که دلیل آن نیز استفاده از پشم و همچنین گوشت آنها می باشد. گوسفند فراهانی به عنوان یکی از نژادهای اصیل ایرانی شناخته می شود، که دامداران بسیار زیادی علاقه مند به نگهداری از این گونه هستند. که دلیل این امر نیز سود آور بودن این نوع دام در زمان کوتاه می باشد، به این صورت که شما می توانید با فروش پشم و گوشت آنها به درآمد بسیار خوبی دست پیدا کنید.

گوسفند فراهانی

ایران به عنوان یکی از کشورهای چهار فصل در جهان شناخته می شود، و همین امر باعث شده تا تنوع آب و هوایی در ایران زیاد باشد. به این خاطر هر منطقه دارای یک نوع آب و هوای مختص به خود می باشد، که حیوانات خود را با این شرایط سازگار کرده اند. همچنین به خاطر وجود تنوع آب و هوایی تعداد زیادی از نژادهای گوسفند زنده که با شرایط مختلف سازگار شده اند در ایران در حال زیست می باشند. یکی از این نژادها که در ایران بسیار معروف است و ساکنین مناطق مرکزی به پرورش آنها می پردازند، گوسفندان نژاد فراهانی می باشند. این نوع نژاد از خصوصیات بسیار خوبی برخوردار هستند که شما می توانید با استفاده از آنها به سود و درآمد بسیار خوبی دست پیدا کنید.

گوسفندان فراهانی

البته باید توجه داشته باشید که نگهداری و پرورش این گوسفندان نیازمند مهارت و اطلاعات خاصی می باشد، که ما در ادامه سعی می کنیم به معرفی این اطلاعات بپردازیم. تا شما دامداران عزیزی که قصد خرید و نگهداری از این نوع نژاد دام را دارید، بتوانید بدون مشکل و راحتی این کار را انجام دهید.

اهمیت دامداری و پرورش گوسفند

نیاز به گوشت و فراهم کردن غذای انسان همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، به همین خاطر در کل جهان دامداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انسان از طریق دامداری می تواند محصولات لبنی مختلف، محصولات پشمی، کود گیاهی و سایر محصولات مختلف را تولید و به فروش رساند. به همین دلیل پرورش و نگهداری از انواع گوسفنده زنده برای تمام مردم مهم می باشد، البته در این میان شما باید با استانداردها و قوانین خاصی پیش بروید. تا با نگاه به سود و درآمد خود بتوانید برای محیط زیست و جامعه نیز مفید باشید. به این دلایل اگر شما به دنبال کسب درامد و سود قابل توجهی هستید، می توانید دامداری را انتخاب کنید و از این طریق به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید.

معرفی جامع گوسفندان فراهانی

شناخت نژادهای مختلف گوسفند در ایران از اهمیت بسیار بالایی برای دامداران برخوردار می باشد، به این خاطر ما در این بخش سعی داریم که گوسفند فراهانی را به صورت جامع معرفی کنیم. گوسفند نژاد فراهانی به عنوان نژادهای گوشتی و پشمی شناخته می شوند، که دامداران اغلب برای استفاده از این دو محصول به پرورش آنها می پردازند. البته برای شناخت این گوسفندان شما باید ویژگی های ظاهری و بدنی آنها را نیز بشناسید، به این خاطر ما قصد داریم که تمام خصوصیات این نوع گوسفند را برای آشنایی بیشتر شما معرفی کنیم.

قوچ فراهانی

زیست بوم گوسفند فراهانی

هر کدام از نژادهای گوسفندان بنا به شرایطی که دارند در یک منطقه از ایران نگهداری و پرورش داده می شوند. به این خاطر دام فراهانی به دلیل اینکه با یک نوع شرایط آب و هوایی سازگار می باشد، همچون گوسفند شال در مناطق مرکزی ایران بیشتر دیده می شوند و می توانند در این مناط به رشد خوبی دست پیدا کنند. در حال حاضر استان مرکزی و شهر اراک به عنوان زیست بوم اصلی گوسفندان اصیل فراهانی شناخته می شود. البته باید توجه داشته باشید که در مناطقی دیگر همچون فراهان و آشتیان پرورش و نگهداری می شوند، و دامداران به دلیل بازدهی خوب این نژاد به سود و درآمد خوبی نیز دست پیدا کرده اند.

خصوصیات ظاهری

دام اصیل و مرغوب فراهانی از نظر ظاهری و شکل و اندازه با سایر نژادهای گوسفندی بسیار متفاوت می باشد. رنگ پشم این نوع گوسفند سفید نخودی می باشد، دور چشم، پوزه و همچنین چهار قلم پا دارای لکه های سیاه می باشد که باعث زیباتر شدن گوسفند شده است.  اندازه سر این گوسفندان نسبت به جثه و اندام بزرگ آنها بسیار کوچکتر به نظر می رسند. همچنین در دو جنس قوچ و میش نژاد فراهانی شاخ دیده نمی شود، و آنها فاقد شاخ هستند. دنبه آنها نیز اغلب به صورت یک تکه و گرد می باشد، که در انتها دارای یک شکاف کوچک نیز می باشد.همچنین روی بینی میش در این نوع نژاد صاف و روی بینی قوچ فراهانی دارای انحنا می باشد.  با این مشخصات شما دامداران عزیز می توانید گوسفندان این نوع نژاد را به خوبی شناسایی کنید.

خصوصیات بدنی و وزن گوسفند فراهانی

گوسفندان فراهانی دارای بدن مقاوم در برابر انواع بیماری و همچنین آب و هوای نواحی مرکزی ایران می باشد. اندام این نوع دام نسبتا بزرگ می باشد و دارای خصوصیت وزن گیری زود را دارا می باشد. به این صورت که قد و اندازه قوچ فراهانی به طور میانگین 75 سانتی متر و اندازه میش فراهانی به صورت متوسط 65 سانتی متر می باشد. طول تنه قوچ اصیل فراهانی حدود 84 سانتی متر و طول تنه میش نژاد فراهانی 80 سانتی متر می باشد. البته شما باید بدانید که متوسط وزن گوسفند زنده نژاد فراهانی در زمان تولید چیزی بین 3 کیلو الی 4 کیلو می باشد.  همچنین وزن قوچ بالغ نژاد فراهانی چیزی ما بین 55 کیلو گرم الی 60 کیلو گرم می باشد، و متوسط وزن میش بالغ این نژاد چیزی در بین 50 الی 55 کیلوگرم است.

میش فراهانی

قیمت گوسفند اصیل نژاد فراهانی

قیمت دام زنده شهرداری در شهر ها و مناطق مختلف بسیار متفاوت است، به این خاطر به صورت دقیق نمی توان قیمت این نوع نژاد را ارائه داد. البته شما می توانید برای اطلاع از قیمت تمامی نژادهای گوسفند با کارشناسان و مشاوران سون شیپ تماس بگیرید و از این طریق از قیمت دقیق این نوع گوسفندان مطلع شوید. همچنین در شهرهای مختلف شهرداری ها وظیفه قیمت گذاری گوسفندان را بر عهده دارند که با مراجعه به این مراکز نیز می توانید از قیمت روز این نوع دام بسیار اصیل مطلع شوید.

در این مطلب و مقاله معرفی گوسفند فراهانی ما به صورت کامل به بررسی و معرفی خصوصیات بدنی و ظاهری این نوع دام پرداختیم. تا شما دامداران عزیز بتوانید با مطالعه این نوع مقالات به اطلاعات جامعی دست پیدا کنید. و از این اطلاعات برای گسترش و رونق کسب و کار دامداری خود استفاده کنید، و به بهترین نتایج دست یابید.

نوشتهٔ پیشین
آموزش دو قلوزایی در گوسفندان ( فلاشینگ )
نوشتهٔ بعدی
گوسفند نژاد سنجابی, گوسفندان سنجابی کرمانشاه گوشتی و شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

شماره تماس مرکز عرضه

جهت خرید گوسفند می توانید از هر ناحیه ای که هستید با ما تماس بگیرید.